Haber

İran ve Ermenistan ikili ve bölgesel meseleleri görüştü

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Shamhani ve Ermenistan Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan ikili ve bölgesel konuları ele aldı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre Şamhani, resmi görüşmeler için Tahran’a gelen Grigoryan ile bir araya geldi.

Shamhani, ülkesinin dış politikasının değişmez ilkelerinden birinin komşularla işbirliği ve etkileşimi geliştirmek olduğunu belirterek, İran’ın bölgesel sorunların barışçıl yöntemlerle çözülmesi için tüm taraflara “iyi komşuluk ve ortak çaba” sunduğunu ifade etti.

Shamhani, bölgesel sorunların sona erdirilmesi için her zaman diyalog içinde olunması ve sert yaklaşımlardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Tahran ile Erivan arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Şamhani, kuzey-güney ulaşım koridorunun iki ülke arasındaki ticari bağları derinleştirme perspektifi sunduğunu söyledi.

Kafkasya bölgesinin hassas bir dönemden geçtiğine işaret eden Şamhani, Azerbaycan ve Ermenistan’ın gerilimi sağduyulu bir şekilde yönetip çözmesini umduğunu söyledi.

Ermenistan Milli Güvenlik Konseyi Sekreteri Grigoryan da iki ülkenin ortasındaki elektrik iletim projesi ve Ermenistan ile Türkmenistan arasındaki gaz alışverişinin Tahran-Erivan çıkarları açısından değerli konular olduğuna değindi. Grigoryan, iki ülke arasındaki ekonomik projelerin uygulanmasına hız verilmesi gerektiğini vurguladı.

haberdarica.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu