Haber

Gaziemir Belediyesi’nin geri dönüşüm yarışması başladı

Gaziemir Belediyesi’nin okullarda düzenlediği geri dönüşebilen atık toplama müsabakası başladı. 12 Mayıs’a kadar en çok ambalaj atığı, elektronik atık ve bitkisel atık yağ toplayan okullara ödül verilecek.

Çocuklara etraf sevgisi ve sıfır atık şuuru aşılamak için okullarda geri dönüşüm konusunda eğitimler veren Gaziemir Belediyesi, öğrenciler için özel bir müsabaka düzenliyor. Belediyenin, 2022-2023 eğitim öğretim yılında okullarda düzenlediği geri dönüşüm atığı toplama müsabakası başladı. Ambalaj atığı, elektronik atık ve bitkisel atık yağ olmak üzere üç kategoride düzenlenecek yarış, 12 Mayıs’a kadar devam edecek. Müsabaka kapsamında 250 kilograma kadar ambalaj atığı toplayan okullara 3’lü top seti, bin kilogram toplayanlara robotik kodlama seti, 4 bin kilogram toplayanlara ise masa tenisi seti armağan edilecek. Elektronik atık kategorisinde ise 200 kilogram atık toplayanlar 3’lü top seti, 500 kilogram atık toplayanlar robotik kodlama seti, bin kilogram atık toplayanlar masa tenisi seti ödülünün sahibi olacak. Bitkisel atık yağ toplama yarışında ise 100 kilograma kadar atık yağ toplayanlar 3’lü top seti, 250 kilograma kadar atık yağ toplayanlar robotik kodlama setiyle ödüllendirilecek. Kampanya kapsamında okullarda toplanan atıklar, lisanslı firmalar tarafından alınarak geri dönüşüm sanayisine kazandırılacak.

Başkan Arda’dan öğrencilere davet
İklim değişikliğiyle çaba kapsamında kıymetli adımlar attıklarının ve çocuklara geri dönüşüm alışkanlığı kazandırmak için özel çalışmalar yürüttüklerinin altını çizen Belediye Lideri Halil Arda, “Küresel iklim değişikliği dünyamızı ve tüm canlıların hayatını tehdit ediyor. İklim değişikliğiyle gayret etmek için İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüzü kurduk. Yürüttüğümüz eğitimlerle, bilhassa çocuklar başta olmak üzere herkese geri dönüşüm şuurunu aşılamak için çalışıyoruz. Bu kapsamda okullarımızda geri dönüşüm atığı toplama yarışı düzenledik. Bu yarışla, çocuklarımızın geri dönüşüm alışkanlığı edinmesini amaçlıyoruz. Tüm öğrencilerimizi kampanyamıza katılmaya; kâğıt, plastik, elektronik atıklar ve bitkisel atık yağları okullarındaki geri dönüşüm kumbaralarına atmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu