Haber

Afyonkarahisar’da Minibüs Kazası: 8 Ölü, 12 Yaralı

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün hendeğe yuvarlanması sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili hazırlanan iddianamede, taraflarda hata ve ihmallerin olduğu belirtildi. sürücünün.

Tarım personelini taşıyan 03 M 5906 plakalı minibüsün hendeğe yuvarlanması sonucu biri çocuk 8 kişinin ölümü, 12 kişinin yaralanması üzerine Bolvadin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma Afyonkarahisar-Konya karayolunun Pınarkaya köyü yakınlarında 22 Temmuz’da tamamlandı.

Minibüs şoförü tutuklu sanık Berat K. hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep eden iddianame, Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede olay yeri inceleme tutanağı, şüpheli savunması, kaza tutanağı, bilirkişi raporları, müşteki ve tanık ifadelerine yer verildi.

B sınıfı ehliyet için geçerli sertifikayı ehliyete dönüştürmemiş

İddianameye yansıyan kaza tutanağında, sanığın trafikte şerit değiştirmesinin kusurlu sayıldığı, sevk ve idare hatası nedeniyle dikkatsizliği, tedbirsizliği ve alışılmamış davranışlarıyla kazaya sebep olduğu belirtildi.

Bilirkişi raporunda trafik kazasının iş kazasından ziyade trafik kazası olarak değerlendirilmesinin uygun olacağı belirtildi.

İddianamede, sanık Berat K.’nin, Nisan ayında Çay Asliye Hukuk Mahkemesi’ne açtığı “yaş düzeltme” davası sonucunda 1 Ocak 2006 olan doğum tarihini 10 Ağustos 2004 olarak değiştirdiği belirtiliyor. Ehliyet almak için 5 Kasım 2023. Bu sertifikanın ehliyete dönüştürülmediği bildirildi.

Berat K.’nin kazaya karışan minibüsü kullanmak için “D1” sınıfı ehliyet başvurusunda bulunmaması nedeniyle idari para cezası kesildiği belirtilen iddianamede, Berat K.’nin kullandığı minibüsle kaza yaptığı belirtildi. ehliyetsiz olarak dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranması sonucu araç kullanmak ve idare etmekle suçlanmıştır.

Sanık ve şikayetçinin beyanı

İddianamede savcılıktaki ifadesi yer alan Berat K, aracın bakımlarını sürekli yaptırdığını, personel taşımacılığı konusunda anlaştıkları kişiyle sözleşme imzalamadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Aracım 15 kişi kapasiteliydi. Ayakta kalan yolcular için aracın ayak kısmına tabureler yerleştirip üzerine oturttuk. Kiraz topladıktan sonra dönüşte aracı sürdüm. Kaza ve sonrası çünkü kaza sırasında kafama darbe aldım. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Araç kullanırken telefon ve telefon kullanmadım. Başka hiçbir şeyle ilgilenmiyordum, müzik dinliyorduk. kaza anında normal ses seviyesinde.”

Kazada iki çocuğu hayatını kaybeden, kendisi de yaralanan Şöhret Akkuş, “Birkaç yıldır aynı araçla işçiler tarlaya taşınıyordu. Berat K.’nin ehliyetinin olmadığını bilmiyordum. Berat K. Aniden koltuğundan geriye doğru uzanıp derin bir nefes almaya başladı. Hemen ardından aracımız savruldu, hendeğe yuvarlandı.” İfadesini kullandı.

bogazliyan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu